Blog
7 perc

Csendes kilépés: már a te csapatod is érintett?

Közzétéve
March 24, 2025

A munkatársak közel 50%-a mentálisan már máshol jár.

A Deloitte kutatása szerint* a dolgozók 49%-a csak a minimálisan szükséges munkát végzi el, miközben mentálisan már nem kötődik a vállalathoz – ezt nevezzük „csendes kilépésnek” (quiet quitting). Ez a jelenség hosszú távon súlyos termelékenységi és gazdasági problémákat okozhat, hiszen nemcsak a dolgozó teljesítménye csökken, hanem negatívan befolyásolja a csapat morálját, a vállalat általános teljesítményét, valamint növeli a fluktuáció kockázatát is. Az alacsonyabb elkötelezettség miatt romlik az együttműködés, gyengül az ügyfélélmény, és csökkenhet a szervezet versenyképessége.

Hogyan veheted észre, ha a csendes kilépés már a te vállalkozásodat is érinti?

Ezekre a jelekre figyelj:

  1. Növekvő hiányzás és betegszabadság
  2. Csökkenő produktivitás és motiváció
  3. Passzív hozzáállás, minimalista munkavégzés
  4. Alacsonyabb innováció és kreativitás
  5. Csapaton belüli feszültségek, konfliktusok növekedése
  6. Felszínes vagy hiányos kommunikáció a munkatársak között
  7. A korábban aktív kollégák látványos visszahúzódása

Mit tehetsz, hogy újra elkötelezetté tedd a csapatodat?

Transzparens kommunikáció: legyél nyitott és őszinte a munkavállalókkal, oszd meg velük a vállalati célokat és elvárásokat, valamint a döntések mögötti okokat. A világos célkitűzések és átlátható információáramlás növeli a bizalmat és az elköteleződést.

Figyelj oda a munkatársaidra: ne csak hallgasd meg, halld is meg őket. Legyél nyitott az általuk megfogalmazott problémákra, véleményekre, javaslatokra és ötletekre. Kérj rendszeres visszajelzést tőlük, és légy kész változtatni a visszajelzések alapján.

Egyéni és rendszeres visszajelzés: Alakíts ki személyre szabott visszajelzési kultúrát, amely növeli a dolgozók motivációját és elköteleződését. Építs be pozitív megerősítést és konstruktív kritikát a mindennapi működésbe, és biztosítsd, hogy a vezetők rendszeresen, egyénileg is foglalkozzanak a csapattagokkal.

Mentálhigiénés programok: teremts lehetőséget a mentális jóllét megőrzésére, ösztönözd a munka-magánélet egyensúlyát, valamint támogasd a stresszkezelési technikák elsajátítását. Szervezz workshopokat, tréningeket, és biztosíts hozzáférést pszichológiai támogatáshoz, hogy a kollégák érezzék, a vállalat törődik velük.

Közösségépítő tevékenységek: teremts lehetőséget arra, hogy a munkatársak közösen töltsenek időt informális helyzetekben is. A rendszeres csapatépítő események, közös sportolási lehetőségek, önkéntes programok erősíthetik a csapatszellemet és javíthatják az általános hangulatot.

Karrierutak támogatása és képzési lehetőségek: biztosítsd, hogy munkavállalóid számára világos legyen a fejlődési és előrelépési lehetőség. Támogasd őket képzésekkel, tanfolyamokkal, mentorprogramokkal, hogy érezzék, fontos számodra a szakmai előrejutásuk.

Ha a fenti jelek közül több is megjelent a vállalkozásodnál, vedd fel velem a kapcsolatot, és állítsuk meg együtt a folyamatot!

*Forrás: Deloitte Insights (2023), Employee Engagement and Quiet Quitting Report_

Iratkozz fel a hírlevelemre

Elsőként értesülhetsz vezetőfejlesztési és hatékonyságnövelő stratégiákról, gyakorlati tippekről és exkluzív elemzésekről.

A feliratkozással elfogadja Adatvédelmi Szabályzatunkat.
Köszönjük! A bejegyzése megérkezett!
Hoppá! Hiba történt a beküldés során.

Dolgozzunk együtt!

Egy gyors konzultáció segít feltárni a legnagyobb kihívásokat és megmutatja hogyan teheted vállalkozásod eredményesebbé. Ne várj, amíg a problémák súlyosbodnak, cselekedj most!

Már több, mint 9+ sikeres ügyfél.
Visszajelzések

Rólam mondták

Valós személyek, valós visszajelzésekkel.

“Zolival néhány éve dolgoztunk először együtt. Azóta is kapcsolatban vagyunk. Felkészültsége és nyitott, feladatorientált hozzáadása minden helyzetben megoldásul szolgál a partnerei részére. Rendkívül tájékozott az aktuális trendeket követi. Biztos talál részedre is jó válaszokat a dilemmáidban."

dr. Borsányi Eszter arcképe
dr. Borsányi Eszter
Chief of Executive Advisor / MBHBank
Linkedin

"Zoltánnal egy 250 fős vezetői hálózatkutatásban dolgoztunk együtt, ahol elkötelezettsége és szakmai tudása folyamatosan inspirálta a csapatot. Mesterien ötvözte a pszichológiai ismereteket a hálózatkutatás elméletével, közérthetően és gyakorlatiasan segítve a kollégákat. Munkája jelentős hatással van a szervezetekre, akik tapasztalatát a mindennapokban is hasznosíthatják."

Seprődi Patrícia arcképe
Seprődi Patrícia
Managing Director of Project and Portfolio Governance / MBH Bank
Linkedin

„Több szervezetfejlesztési projektben is dolgoztam együtt Zoltánnal, mint megrendelő. Magabiztossága és alapossága folyamatosan érzékelhető volt számomra, aki jól kezelte az állandóan változó ügyfél igényeket is. A legerősebb emlékem az, hogy egy a döntéshozói vezetői kultúrától távolálló HR módszertan hatékonysága kapcsán sikerült kitartó hozzáállásával meggyőzni az érintett felső vezetői kört, így ezután el is kezdhettük a közös munkát.”

Szilágyi Zoltán arcképe
Szilágyi Zoltán
Head of HR - Corporate Secretary / Ibiden Hungary
Linkedin

"Zolival közel három éve dolgozunk együtt, és egyike a kevés igazán kiemelkedő tanácsadónak. Figyelmes, gyorsan érti az igényeket, és sablonok helyett cégre szabott, valódi megoldásokat nyújt. Rugalmas, elkötelezett, hiteles a felsővezetés előtt is, és még szerződésen kívül is támogat, ha szükség van rá."

Bóta Beáta arcképe
Bóta Beáta
HR Business Partner Senior Manager / MAVIR
Linkedin

„Zolival akkor találkoztunk, amikor a szervezetünk egy nagy viharon volt túl. Azonnal rendelkezésre állt, és a munka gördülékenyen haladt vele. Nem volt túl szigorú, de figyelmeztetett, ha elaludtunk egy-egy feladaton. A legnagyobb krízisen szeretettel és szakértelemmel segített át minket, miközben kialakítottuk a szervezeti ábrát és a munkaköri leírásokat. Munkáját végig hozzáértés, rugalmasság és nyitottság jellemezte.”

Benkő Fruzsina arcképe
Benkő Fruzsina
InDaHouse Hungary Egyesület, elnök
Linkedin